Jarmark św. Dominika Gdańsk 28.07 - 19.08.2018

Atrakcje

AMBER SKY - zobacz Gdańsk z niecodziennej perspektywy!

Wyspa Spichrzów

W Londynie jest London Eye, w Las Vegas High Roller, w Singapurze Singapore Flyer, a w Gdańsku AmberSky! Wysokie na 50 metrów nad poziomem morza koło widokowe to nowoczesna, połączona z dreszczykiem emocji jakość zwiedzania Gdańska. Ogromny diabelski młyn umożliwi niezwykłe doświadczenie uroków miasta, spojrzenie na Starówkę, gdański bursztynowy stadion, stocznię z zabytkowymi żurawiami, wzgórza morenowe, a nawet odległy Hel z zupełnie nowej, szerszej perspektywy.

Koło AmberSky wyposażone jest w 36 ośmioosobowych klimatyzowanych i ogrzewanych gondoli, w tym jedną kabinę VIP ze szklaną podłogą. Przejażdżka trwa 15 minut, w czasie których koło obraca się trzykrotnie.

GDAŃSK W LEGENDACH ZAKLĘTY - wypatruj krogulca!

Plac Kobzdeja

Niecodzienna karuzela z barwnymi postaciami i motywami z legend gdańskich, na której kręcą się:

 • Papuga Mistrza Jana Heweliusza
 • Żabi Kruk - Krogulec z żabami
 • Flądra
 • Krasnoludki z Cygańskiej Górki
 • Neptun
 • Szumibroda Zjawa z Zaspy
 • Diabeł w Kościele Karmelitów
 • Oruńska Syrenka
 • Młynek
 • Gdański Ptasznik

  • Wszystkie postaci i motywy zaczerpnięte zostały z tekstów zebranych i opisanych przez prof. Andrzeja Januszajtisa i prof. Jerzego Sampa.
   projekt: Anna Molga

GRA MIEJSKA NA TROPIE KOGUTA

11:00 - 18:00 Jarmarkowe punkty informacyjne

Trasa wędrówki prowadzi przez cztery stanowiska, zlokalizowane w jarmarkowych punktach informacyjnych (ul. Piwna, ul. Szeroka, ul. Długi Targ /obok Fontanny Neptuna, Targ Węglowy / przy Złotej Bramie). Łatwo je odnaleźć, bo przy każdym znajduje się figura koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika.

Gracze pobierają kartę do gry (jedna karta na minimum dwie osoby) w dowolnym punkcie informacyjnym i, zwiedzając miasto, rozwiązują kolejne zadania. Drużyna, która zdobędzie wszystkie cztery pieczątki (czyli słowa – klucze, które utworzą hasło końcowe), otrzyma drobny upominek oraz Certyfikat Gościa Jarmarku św. Dominika.

ZIELNIK MIEJSKI

Plac Kobzdeja

To miejsce relaksu dla zmysłów w cieniu altan, w otoczeniu pachnących ziół i łagodnego szmeru fontanny. Wśród uprawianych tu ziół znajdziesz słodką melisę, orzeźwiającą miętę, leczniczy rozmaryn czy aromatyczny tymianek. Poznasz ich zastosowanie, znaczenie i historię. Z pewnością odetchniesz od miejskiego zgiełku.
autor: Katarzyna Zawistowska (ASP).

KOŁAWKA & ŁAWKOŁO - posłuchaj szumu morza!

Długi Targ

W przestrzeni Jarmarku, w tłumie przechodniów i zwiedzających dwie niecodzienne ławki mają stać się rodzajem niespodzianki i azylem, oferującym oprócz odpoczynku, możliwość nasłuchiwania odgłosów jarmarku, bądź wręcz przeciwnie - wyciszenia, oderwania od dźwięków miasta i zanurzenia się w szumie morza. Wybór należy do siedzącego. Koławka i Ławkoło, czyli ławki w kształcie koła, są zarazem kalejdoskopem obrazu Gdańska, miasta związanego z morzem i bursztynem. Ich kompozycja jest wynikiem połączenia formy pierścienia z dekorem, który poprzez swoją barwę i nazwę skojarzony jest - w Koławce z morzem, a w Ławkole z bursztynem.
autor: Jarosław Potocki [architekt krajobrazu, projektant przestrzeni]

KSIĄŻKOKRĄŻENIE - zostaw książkę, weź książkę!

Koławka & Ławkoło / Długi Targ

Książkokrążenie (inaczej bookcrossing lub książka w podróży) to po prostu ruchoma biblioteka. Idea narodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. Cały wic polega na wymianie książek, czyli celowym pozostawianiu ich w oznaczonych miejscach publicznych (ławki, uczelnie, kawiarnie, galerie, kina, autobusy, przystanki tramwajowe, specjalne regały), aby znalazca mógł je zabrać, przeczytać i przekazać dalej, ponownie zostawiając w tym samym lub innym miejscu.

W ten sposób książki są ciągle w ruchu i trafiają do nowych, niekiedy przypadkowych, czytelników. Książki ze swojej domowej biblioteki uwolnić może każdy. Natomiast ci, którzy chcieliby śledzić ich dalsze losy, powinni opatrzyć je specjalną etykietą, zarejestrować na stronie www.bookcrossing.pl i sprawdzać czy nowy właściciel odnotuje na portalu fakt ich posiadania i kolejnego uwolnienia. Jarmarkowymi punktami bookcrossingowymi (ze specjalnymi półkami na książki) są Koławka i Ławkoło.

HEJNAŁ JARMARKU - nie przeocz ratuszowego trębacza!

codziennie o godz. 12.12 - przedproże Ratusza Głównego Miasta / ul. Długa

Codziennie o godz. 12.12 na przedprożu Ratusza Głównego Miasta pojawia się trębacz w historycznym kostiumie, by odegrać zgromadzonej publiczności hejnał Jarmarku św. Dominika.

PIĘTNASTA BRAMA GDAŃSKA - daj się policzyć!

codziennie / ul. Długi Targ

Gdańsk to miasto bram. Od 2010 roku na czas Jarmarku do tych czternastu istniejących dołącza kolejna, która powstała z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika - Piętnasta Brama Gdańska. Brama wyposażona jest w mechanizm zliczający przechodzące przez nią osoby oraz wyświetlacz wskazujący aktualny wynik. Przejście każdej co tysięcznej osoby honorowane będzie fanfarami.
autor: Adam Stachowicz

JARMARKOWE LEŻAKOWANIE - Złap oddech!

Plac Kobzdeja

Tu się robi nic albo tu się robi coś Jedno jest pewne: tu jest luz!

BRAMA ZAKOCHANYCH - wyznaj to w końcu!

ul. Piwna

Nieopodal Bazyliki Mariackiej stoi renesansowa brama, zwana od obrazu Paula Kreisera, przedstawiającego scenę miłosną w tym właśnie miejscu, "Bramą Zakochanych". Tuż obok bramy stał bowiem niegdyś malowniczy domek z balkonem. Na rycinie Kreisela z owego balkonu spogląda dziewczyna, a pod nim rozkochany młodzieniec wygrywa miłosne ballady.

DRZEWO POZNANIA - znajdź bratnią duszę!

Park Świętopełka

Przyjaźń jest drzewem, pod którym możemy się schronić - Samuel Taylor Coleridge Na jarmarku jak w tyglu mieszają się języki, kultury, tradycje i obyczaje. Drzewo poznania to miejsce radosnych, spontanicznych spotkań i nawiązywania przyjaźni.
autorzy: Anna Molga i Grzegorz Gajewski

FIGURA KOGUTA - dotknij na szczęście!

Targ Węglowy

Rzeźba Koguta, który jest symbolem Jarmarku św. Dominika, wykonana przez artystów - kowali z całej Polski w 2010 roku z okazji Jubileuszu 750-lecia Jarmarku św. Dominika.

KUKURYKU NA DOMINIKU

Plac Kobzdeja

Galeria Jarmarkowych Kogucików to projekt, którego celem jest promowanie symbolu Jarmarku św. Dominika. Galerię Jarmarkowych Kogucików tworzą przestrzenne figury kogutów, których prototyp stworzyła rzeźbiarka - Marzena Niećko.

KUKURYNKA - pojawia się z zaskoczenia!

Wędrująca w asyście kataryniarzy mobilna zegarynka-katarynka, która pojawia się nieoczekiwanie w róznych miejscach.

KOGUTY - MASKOTKI JARMARKU

Mogą być wszędzie!

WIELKA KSIĘGA WPISÓW

11.00-18.00 / jarmarkowe punkty informacyjne

Czekamy na Twoje wrażenia!

PAMIĄTKOWY CERTYFIKAT - zachowaj dla potomnych!

11.00-18.00 / jarmarkowe punkty informacyjne

Dokument nadawany imiennie, opieczętowany okolicznościowym stemplem i po wsze czasy poświadczający, iż posiadacz tegoż podtrzymał tradycję uczestnictwa w najstarszym Jarmarku Europy i wykazał się dużą znajomością historii i tradycji miasta Gdańska. Certyfikaty wydawane są w punktach informacyjnych.

MONIDŁA - pstrykaj zdjęcia!

ul. Piwna / Plac Kobzdeja / Targ Węglowy

KARUZELA GDAŃSKA - Tu czas płynie błogo!

Targ Rybny
pt.-sb. 10.00-24.00, niedz.-czw. 10.00-22.00

Jest przepiękna! Ma dwa poziomy, 11,5 m wysokości, 12 m średnicy i jednocześnie zakręcić się na niej może 78 pasażerów.

Została wykonana specjalnie dla Gdańska, na wzór karuzeli weneckiej, w rodzinnej włoskiej manufakturze. Zgodnie z tradycją zdobią ją zatem barwne, ręcznie malowane rzeźby: koni, rydwanów, filiżanek i ławeczki. Jedna z postaci jest jednak absolutnie wyjątkowa – to lew, symbol Gdańska. Wszystkie figury są ruchome – galopują, kołyszą się i obracają w rytm stylowej muzyki. Rydwany przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.

Zwieńczenie karuzeli udekorowane jest ręcznie rzeźbionymi ornamentami i malowidłami przedstawiającymi najważniejsze elementy gdańskiej architektury i krajobrazu: Bazylikę Mariacką, Fontannę Neptuna, ulicę Długą z Ratuszem Głównego Miasta, Żuraw, morski brzeg. Obrazy wykonane zostały według projektów Przemysława Garczyńskiego z wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Karuzela Gdańska to nowy, obowiązkowy punkt na turystycznej mapie miasta, który zachwyci i dużych, i małych. Bo tu czas błogo płynie w stylu retro J

ZAUŁEK POCAŁUNKÓW - Tu serca biją mocniej!

Zaułek Zachariasza Zappio

Kto liczy nasze pocałunki,
kto na nie zważa?
Ludzie mają troski i sprawunki,
Bóg światy stwarza…
Zapomniane przez nas dwoje ich różowe mnóstwo
spada na dno naszych dusz
jak płatki miękkich, najpiękniejszych róż…
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Zapomniane pocałunki.
Zaułek Zachariasza Zappio to urokliwy zakątek, który dla wielu gdańszczan faktycznie pełni taką właśnie rolę. Na czas Jarmarku staje się nim oficjalnie.

KUJ ŻELAZO, PÓKI GORĄCE! - Zobacz mistrzów płatnerskich w akcji!

stoisko Targ Węglowy / 4-18 sierpnia / 10.00-20.00

Pokazy kucia tradycyjnego z udziałem mistrzów kowalstwa ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Kowali.

STREFA RELAKSU AMBERSKY

Wyspa Spichrzów

Po emocjonującej podróży Kołem widokowym AmberSky czas na relaks nad Motławą. W Strefie Relaksu przed kołem widokowym przy dźwiękach stylowej muzyki można oddać się błogiemu lenistwu na wygodnych leżakach i spróbować smaków lata – pysznych, zdrowych lodów naturalnych, oryginalnych gofrów Bubble Waffle, orzeźwiającej lemoniady i aromatycznej kawy. Zapraszamy na AmberSky – najbardziej zakręconą atrakcję Gdańska! Ambersky dostępne w godz.: pon.-czw. 11.00-23.00, pt.-sob. 11.00-00.00, nd. 10.00-22.00

GRY BEZ PRĄDU - Graj w planszówki z rodziną i przyjaciółmi!

28 lipca-19 sierpnia
Plac Kobzdeja / 10.00-20.00

Przyjdź, zagraj i zobacz jedyne w swoim rodzaju auto – Game Trucka, w którym zamiast jedzenia podawane są gry (bez ketchupu). Poznaj idealny sposób na spędzenie czasu wolnego z najbliższymi i przyjaciółmi, grając w nowoczesne gry planszowe, przy których doskonale bawi się już cała Polska, takie jak Dobble, Dixit i Cortex!

Zwiedzanie Bazyliki św. Mikołaja

28 lipca / 19 sierpnia

ZWIEDZANIE DOMINIKAŃSKIEJ BAZYLIKI PW. ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
ul. Świętojańska 72
pon.-pt. 10.00-11.00, 16.00-17.00
sob. 10.00-11.00 (poza 15 sierpnia)
pon. 14.00-15.00 zwiedzanie w j. angielskim

Mapa jarmarku

Mapa jarmarku

Parkingi w Gdańsku

Parkingi w Gdańsku

Kontakt z organizatorem

ZESPÓŁ ORGANIZACJI JARMARKÓW

Gdańsk, ul. Żaglowa 11, V piętro, pok. 539

Dagmara Łakomiak-Ziemiaszewska

tel. 58 554 93 28

Agnieszka Uklejewska

tel. tel. 58 554 91 59

Kamila Lewandowska

tel. 58 554 92 83

Katarzyna Piec

tel. 58 554 92 84

Dominik Design
Piotr Gwizdała

tel. 58 554 92 21

Media, program kulturalny
Joanna Czauderna-Szreter – dyrektor ds. programowych

tel. 58 554 92 84